Rubriky
Kronika

Podzimní výprava skautů a skautek do Čáslavi

Pro tento rok byla jako výchozí bod našich výletů na podzimní výpravě zvolena Čáslav. Toto historické středočeské město v okresu Kutná Hora jsme navštívili s oddíly poprvé, a tak bylo co poznávat.

Ve středu krátce po poledni jsme dorazili vlakem do Čáslavi a vyrazili vstříc skautské klubovně, kterou jsme měli na celé podzimní prázdniny propůjčenou. Klubovna skautů z Čáslavi má kapacitu +/- 50 míst, tedy měli jsme to těsné! Letos nás na podzimku vyrazilo celkem 48 účastníků. Po ubytování a seznámení se s prostředím jsme vyrazili na celé odpoledne do nedalekého lesoparku – Vodranty, kde jsme si zahráli několik her všeho druhu, mj. běhací hru na motivy potravního řetězce, ještě akčnější latrýnu či vyzvědačskou hru o zjišťování původu nepřátelských indiánských kmenů.

První celodenní výlet jsme absolvovali ve čtvrtek a kam jinam než do nedaleké Kutné Hory. Tam jsme si prohlédli historické centrum města a absolvovali prohlídku středověkých stříbrných dolů s průvodcem, vybaveni helmou a havířským perkytlem. Před návratem do Čáslavi jsme ještě na vršku, protilehlém chrámu sv. Barbory, hráli bojovou hru Přístavy.

Při pátečním celodenním putování jsme vyrazili autobusem do podhůří Železných hor, do městečka Závratec, kde jsme se napojili na naučnou stezku vedoucí Lovětínskou roklí a kolem zříceniny hradu Lichnice, až do Třemošnice, kde jsme na minutu přesně stihli vlak jedoucí zpět do Čáslavi. Celý výlet byl proložen různými hrami, např. tou na vrahy, kdy bylo úkolem hráčů nezpozorován jiným hráčem nalepit štítek na čelo či obličej své oběti, Střihanou či bojovkou Mouchy, kdy děti jako mouchy, kladly svá vajíčka na různá místa, chytáni vedoucími v rolích biolitu, plácačky či mucholapky.

Sobotní den byl celý v režii našich roverů a trávili jsme ho v Čáslavi. Dopoledne nás čekala bojovka – Ekosystém. Odpoledne pak bylo věnováno učení se tanečních kroků tanců waltz a blues, včetně společenské etikety. Večer nás pak čekal ples, kde jsme zúročili vše, co jsme se během sobotního dne naučili, zpestřený tombolou a slavnostní večeří – „Svíčkovou omáčkou, domácím knedlíkem, vše dozdobené citronem, brusinkami a šlehačkou“. MŇAM!

Poslední den výpravy – neděle –  se sice již celý nesl v duchu balení, úklidu a odjezdu domů, ale přeci jen jsme ještě v rámci dopoledne od těchto myšlenek utekli, a to až do 15. století. Poslední hra byla zaměřena na poznání historie města Čáslav. Vedení se proměnilo v rytíře, mnichy, žebračku, zámožnou měšťanku, vojáka, zákeřného zloděje, a děti, rozdělené do skupinek, pátraly po historické postavě neodmyslitelně spjaté s městem Čáslav, a po při velkém požáru ukradené vzácné vedutě. Vítězná skupinka zloděje veduty vypátrala, lapila a vzácnou vedutu vrátila rytíři Antonínu Leopoldovi zpět. To už se ale čas skutečně nachýlil, my se museli vrátit do našeho století zpět, dobalit si batohy, provést poslední úklidové práce a vyrazit vstříc našim domovům. Tak zase příští rok!

Další fotografie z výpravy naleznete v naší fotogalerii.

Fulda

Vyberte na jaké příspěvky chcete dostávat upozornění (vybírejte jednu možnost):
Souhlas s poskytnutím osobních údajů (GDPR) *