Rubriky
Kronika

Vyhodnocení výzvy Šalvějové snítky a hry Za poznáním historie benešovského střediska (7. oddíl)

Na jaře 2020 museli skauti v celé republice poprvé pozastavit skautskou činnost, tedy zrušit výpravy a pravidelné družinové schůzky. Neodradilo je to úplně, a v domnění, že pandemie za měsíc, maximálně dva odezní, začali pro děti vymýšlet mimo jiné nejrůznější skautské úkoly a výzvy na doma. I my v 7. dívčím oddíle se rozhodli po vzoru ostatních udržovat kontakt napříč celým oddílem jinak, a tak vznikla výzva Šalvějové snítky.

Šalvějová snítka

Šalvějová snítka představovala soubor (nejen) skautských oddílových výzev, které holky mohly plnit, i když se ze dne na den ocitly doma. Výzvy byly odstupňované podle obtížnosti na světluškovské, skautské a výzvy pro vedoucí. Patřilo mezi ně například přečíst příběh nebo knížku napsanou některým ze skautských autorů, pravidelné protahování a cvičení, vaření pro celou rodinu a následné sdílení receptů, zapojování se do služby společnosti stižené pandemií nebo zkoušení rukodělných činností ze starších vydání skautských časopisů. Ta nejstatečnější, která splnila veškeré výzvy ze své kategorie, se mohla pustit i do plnění ostatních – a stát se tak Šalvějovou snítkou. Ačkoliv téhle mety nedosáhla žádná z nás, nejblíže nakročeno k tomu měly:

  • Terka, která splnila 8 výzev,
  • Emmička, která splnila 7 výzev, a
  • Chipsík, která splnila 5 výzev.

Putování po stopách historie benešovského skautského střediska

Po rozvolněném létu minulého roku nastal podzim, v průběhu kterého se uskutečnilo se pár družinových schůzek, než jsme opět všichni zůstali zavření doma. Tentokrát jsme inspiraci na program na dálku částečně čerpali vedle z 1. chlapeckého oddílu, a rozhodli se holky na jaře 2021 vytáhnout z pohodlí domova do terénu za poznáním historie benešovského skautského střediska.

„Pokud ten čas už nenadešel, jednoho dne přijde určitě. A možná dřív, než tušíš. Předstoupíš před skupinu skautů a skautek, které jsi třeba ten den potkala poprvé, a proneseš těch pár kouzelných větiček: „Nazdar všem. Mým domovským oddílem je 7. dívčí Benešov. Ten patří do střediska Františka Konáše.“ Možná bys z fleku dokázala vysypat z rukávu jména slavných českých skautů. Kromě Antonína Benjamína Svojsíka, zakladatele skautingu v Čechách, třeba ještě Jaroslava Foglara – Jestřába, nebo Václava Havla – Chrobáka. Ale napadlo tě někdy, kdo byl František Konáš, a co udělal tak významného, že na jeho počest naše skautské středisko nese jeho jméno?“

Informace o životě Františka Konáše holky ze 7. oddílu zjišťovaly celkem na devíti stanovištích, která jsme pro ně připravili umístěná porůznu po okrese, a na která se mohly po uveřejnění nápověd vypravit společně s rodinou nebo kamarády v rámci svých výletů po okolí. Stanoviště dále představovala účastnicím hry Benešov a dobu kolem roku 1912, v níž skauting v Benešově vznikal. Jaká říše se v té době rozpínala na našem území? Kdo tehdy obýval Konopiště? Který starosta stál v čele Benešova? S jakou další organizací skauting soutěžil o přízeň mezi místní omladinou? Zároveň holky na stanovištích plnily nejrůznější kvízy a úkoly, v nichž oprašovaly důležité skautské dovednosti.

Nejúspěšnějšími lovkyněmi krabiček na stanovištích a řešitelkami úkolů se v jarním Putování po stopách historie benešovského střediska staly:

  • Smíšek, Fiška, Áša, Háňa a Majda, které nasbíraly po 27 bodech,
  • Terka, která získala 24 bodů,
  • Candy, která získala 18 bodů,
  • Kačka, která získala 16 bodů, a
  • Barborka a Ema, které získaly po 12 bodech.

K vyhlášení výsledků a předání diplomů a drobných odměn došlo na letošním letním táboře na Čengrovce. Pokud se některá z holek, které se umístily na předních příčkách, tábora nezúčastnila, diplomy a odměny mají schované u svých družinových rádkyň.

Vyberte na jaké příspěvky chcete dostávat upozornění (vybírejte jednu možnost):
Souhlas s poskytnutím osobních údajů (GDPR)