Rubriky
Kronika

Letní tábor 1. oddílu skautů z Benešova

2. 7. 2016 – 16. 7. 2016

Letošní tábor se konal na našem tábořišti na Čengrovce mezi Divišovem a Bílkovicemi (již popáté). V sobotu ráno jsme vyrazili na kolech od klubovny a bez nehod jsme dojeli na tábořiště, kde jsme se pustili do táborových staveb. Čekala nás výstavba třech tee-pee, pěti podsadových stanů, kuchyně, hangárů, marodky, stožáru, přístřešku na kola a jiných nezbytných táborových staveb. Nejnutnější stavby jsme zvládli během prvního dne, a tak jsme se hned v neděli večer mohli pustit do představování celotáborové hry, která se letos odehrávala ve stylu Keltů.

Keltský kníže cítil, že stárne a nestačí již zvládat tlak spojený s nájezdy Germánů na oppidum, a rozhodl se předat vládu svým synům, Branovi a Lleuovi. Nejprve je vyslal na tříletý výcvik k moudrému druidovi, kde se Bran naučil válečnickému řemeslu a Lleu druidským moudrům. Za svou píli dostali kouzelné předměty – meč, štít, srp a druidskou hůl, které jim měly pomáhat v boji proti Germánům. Když se synové vrátili, jejich otec jim z posledních sil předal vládu a radu, že jen společně mohou vládnout a oppidum bude prosperovat. Nastal čas blahobytu. Později si Bran našel ženu jménem Kinna, která neměla jeho bratra ráda, a ponoukala Brana, ať se sám zmocní vlády a bratra vyžene. Bran jejímu naléhání podlehl. Později si svou chybu uvědomil a činu litoval. Svůj hněv vrhl na Kinnu, ta se omlouvala, ale v hlavě již měla plán, jak se Brana zbaví a bude vládnout sama. To se jí také téměř povedlo, vylákala Brana z oppida pod záminkou hledání bratra. Již jej chtěla zabít, když se zjevil Lleu a za trest oba zaklel v menhir. Nebezpečné kouzelné předměty nechal díky větru boha Taranise roznést do dalekých končin. Úkolem nové generace Keltů (účastníků tábora) bylo pokusit se najít schované kouzelné předměty, a ty pak použít v bojích proti Germánům.

Na Kelty čekaly zprvu úkoly průzkumné, kdy měli zmapovat okolní sídliska a získat o nich co nejvíce informací, či úkoly opevňovací, kdy stavěli co nejvyšší a nejpevnější ohrazení. Před bojem bylo důležité se ozbrojit, keltské kmeny proto hledaly meče za pomoci zvědů, na které však byla seslána kletba mlčení a pro cestu ke skrýši museli nakreslit plánek, či o ně soutěžily například v druidských dovednostech, jako jsou šifry či uzly a pochod dle azimutů. Před bojem s Germány bylo nutné osvojit si umění strategie nebo umění ovládání meče. Vše naučené mělo vyvrcholit v závěrečném boji všech keltských kmenů proti stále agresivnějším Germánům.
I letos čekal na nejstarší účastníky tábora noční výsadek. Oppidum napadla epidemie a nejschopnější bojovníci z oppida byli odvezeni do daleké země, kde měli získat léčivá vajíčka a ty dopravit včas a v co největším počtu zpět do tábora. Naštěstí jsme byli zachráněni!

K táborovému životu neodmyslitelně patří vaření na polních kamnech a v polní troubě (vznikaly takové delikatesy jako vepřové na švestkách s bramborovým knedlíkem, či smažený hermelín, pouze bramborové knedlíky jsme trochu přesolili a bílé zelí připálili ). Nechybělo ani koupání v bílkovické nádrži, pěší výlet na Špulku, kde jsme se pokusili sestavit živou skautskou lilii, různá sportovní klání, činění kůže divokého prasete, ranní a večerní nástupy účastníků tábora při vztyčování a spouštění vlajky, ohně v tee-pee, hraní na kytaru, nebo zdravovědný nácvik.
14 dní neuvěřitelně rychle uteklo a již tu byl závěrečný den. Keltští bojovníci nejprve porazili Germány a získali ztracené kouzelné předměty, zajistili si tak bezpečí pro další generace. Poté byla vyhodnocena celotáborová hra a rozdány ceny za bodování. Každý odcházel spokojen. A večer již následoval závěrečný slibový oheň, který se za zpěvu a hraní na kytaru protáhl minimálně do půlnoci.

Také zpáteční cesta na kolech proběhla bez problémů a všichni se již těšíme na příští tábor.

Více fotografií naleznete v naší fotogalerii.

Miki

Vyberte na jaké příspěvky chcete dostávat upozornění (vybírejte jednu možnost):
Souhlas s poskytnutím osobních údajů (GDPR) *