Rubriky
Média

Lidi vezměte nohy na ramena, v Benešově zase straší!

Benešov – V časovém limitu devadesát minut za pomoci balíčku šifer a mapy Benešova najít pokud možno ve městě všech deset strašidel. To byl úkol již devátého ročníku šifrovacího orientačního závodu nazvaného V Benešově straší, který nejen pro skauty, ale i širokou veřejnost pořádají benešovští junáci.

„V tom tkví právě ta orientace. Jednotlivé hlídky, které se zaregistrují, musí pomocí šifer nejprve rozluštit názvy ulic, ty následně vyhledat v mapě a poté v nich najít ona strašidla, od kterých získají body do závěrečného bodování,“ vysvětlil princip závodu jeho hlavní organizátor Tomáš Kurc, kterému ale nikdo neřekne jinak než Šůgr.

„Kdo se nestačí vrátit do půl druhé hodiny, je automaticky diskvalifikovaný,“ dodal krutý ortel hlavní organizátor.

Stejně jako v letech předchozích i v sobotu 21. listopadu byl start i cíl v benešovské Základní škole Na Karlově. Tam se mohli závodníci od 14 do 15.30 zaregistrovat, občerstvit nebo třeba nastudovat morseovku. Od 16.01 pak v minutových intervalech vyrážely na trať jednotlivé skupiny závodníků.

„Předpokládáme, že v 18.45 by měl být závod ukončen a v 19.15 dojde k vyhlášení vítězů,“ poznamenal Šůgr.

Shodné nebylo jen místo startu a cíle, ale i počet strašidel. Jak uvedl Tomáš Kurc, jejich počet se nemění. Obměňují se pouze jejich stanoviště či podoby. Zatímco před dvěma roky čekal na závodníky například v ulici Hráského bezdomovec, letos se mohly děti, ale i dospělí potkat o kus dál, v ulici Vančurova s úmrlčím klukem Izákem. Předloni mohli soutěžící najít v ulici Vnoučkova ježibabu, v letošním roce měl své stanoviště v ulici Nová Pražská hrobník se svou poslední obětí.

„Odkud ani kolik hlídek se postaví v tomto ročníku na start, vám teď nepovím. Před dvěma lety jsme kvůli zjednodušení zrušili předregistrace, to je jedna věc, a druhá je počasí. Loni bylo kolem 270 startujících. Ale tím, že ještě včera pršelo, obávám se, že letošní počet bude nižší. I když věřím, že ne o moc,“ odpověděl Tomáš Kurc na otázku týkající se účasti.

Každý, kdo se chtěl postavit na start již devátého ročníku závodu, musel projít tříbodovou registrací. Nejprve vyplnit registrační lístek, s tím dojít do pokladny zaplatit registrační poplatek, který činil 20 korun na osobu, a s tím vším zamířit ke konečnému zaevidování. Tam zodpovědné osoby zanesli každý soutěžní tým do počítače, kdy mu zároveň přidělili startovní číslo a čas startu.

„Organizátorů je nás zhruba pětadvacet, včetně strašidel. Asi deset lidí je tady v zázemí a zbytek jsou strašidla,“ prozradil na závěr Tomáš Kurc přezdívaný Šůgr.

Ve Středních Čechách nikdo jiný podobnou akci určitě nepořádá, říká Tereza Landová.

Nejprve se šifrovacího orientačního závodu nazvaného V Benešově straší účastnila „pouze“ coby závodník, poté povýšila na strašidlo a letos dostala funkci pokladníka. Řeč je o Tereze Landové z Bukové Lhoty.

Byla jste strašidlem. Jakým? Minulý rok jsem byla za šílenou řeznici.

Proč nestrašíte i letos? Tento rok bylo strašidel dost, děti, které dřív soutěžily, už dorostly do věku, kdy se mohou podílet na organizaci, takže mne posadili za kasu.

Kolik odhadujete, že bude letos účastníků? Počasí nám ještě do včera moc nepřálo, tak uvidíme. Ale těch 250 soutěžících, by přijít mohlo.

Je ještě nějaké město, kde podobný závod skauti pořádají? Existuje akce Praha plná strašidel, kterou jsme se nechali inspirovat. Ale o ničem jiném nevím. Možná třeba někde na Moravě nebo v nějakém jiném kraji, ale ve Středních Čechách jsme rozhodně jediní.

Co je hlavním úkolem strašidel. Vystrašit nebo pobavit? Jak které. Záleží na každém jednotlivci. Já jsem se třeba loni snažila skloubit oboje. Na jednu stranu jsem chtěla tržnou ránou na obličeji vystrašit, ale na druhé straně jsem byla obtloustlá a na hlavě jsem měla dva dlouhé copy, což závodníky spíš rozesmávalo.

Autor: Martina Křečková

Článek najdete také na webových stránkách Benešovského deníku.