Prosincová výprava vlčat na Čengrovku

Měsíc prosinec kromě tradičních svátků sv. Mikuláše a Vánoc přináší i výpravu našich nejmladších na srub v údolí Čengrovka u Bílkovic. Letošním celoročním tématem je dobývání vesmíru, a v tomto duchu se odvíjel i program poslední akce tohoto roku.

Po úspěšném napěchování jedenácti vlčat do autobusu směr Divišov mohlo vše začít. Cesta utíkala rychle, a než jsme se nadáli, autobus byl na místě. Jak už to tak bývá v zimních měsících, ač bylo lehce po páté hodině, venku již byla tma. Vlčata čekala první zatěžkávací zkouška, a to pochod přibližně 2 km přes les s výbavou na celý víkend.

Přesun na vesmírnou základnu proběhl úspěšně beze ztrát na životech i vybavení. Jelikož večer ještě nekončil, byla na řadě první aktivita, a to boj o satelity. Srub se změnil ve velké operační středisko, kde dvě skupiny bránily pozice svých satelitů. Po náročném transportu a následném zápolení o satelity všechny čekal zasloužený odpočinek.

Sobota byla ve znamení výstupu do vesmíru a pohyb ve volném prostoru. Hned ráno astronauti vyzkoušeli, jak se dokáží pohybovat po laně umístěném okolo 7 m nad zemí, kde výšku navíc umocňovala rokle. Tato aktivita se stala tak zábavnou, že ji někteří absolvovali víckrát. Po návratu na vesmírnou stanici bylo na čase připravit kosmickou stravu.

Když se všichni nasytili, nastalo hledání sond. Cílem bylo ulovit a nalézt co nejvíce sond podle vysílaného signálu. O tom, že taková sonda se může nacházet kdekoliv, byly důkazem obleky jednotlivých astronautů, které velmi rychle měnily své barvy. Jelikož se začalo opět stmívat, přesunuli jsme se opět do naší vesmírné stanice, kde započala příprava večeře.

Abychom si ukrátili čas, dali jsme se do výroby památečních plaket, do kterých byl vypálen znak NASA. Kdo si myslel, že program po večeři končí, se mýlil. Na řadě byl další výstup do vesmíru, tentokrát v pravých podmínkách, a to za tmy a při svitu hvězd. Lepší podmínky jsme si nemohli přát. Před astronauty se objevila další výzva. Nalézt vyslanou sondu uprostřed vesmíru jen za pomoci vodícího lanka a bez světla. I s touto zkouškou se všichni účastníci vypořádali bez sebemenších potíží a mohli se konečně ubrat k zaslouženému spánku. Jak už je tradicí, vlčata na patře ve srubu, a vedení zavěšené v houpacích sítích u stropu pod nimi.

V neděli zbývalo dokončit poslední úkol, než všichni astronauti opustí vesmírnou stanici. Opět velkou roli hrály družice, u kterých bylo potřeba vyměnit baterie, aby vykazovaly správnou funkci do další návštěvy vesmírné stanice. Finální fází byla opět cesta domů, která probíhala ve stejném duchu jako cesta na vesmírnou stanici.

S odstupem času lze konstatovat, že tento vesmírný program byl úspěšný. Všechny úkoly byly splněny a všichni astronauté se vrátili zdrávi na Zem.

Tento záznam byl publikován v Kronika . Uložit odkaz do záložek.