Rubriky
Média

V Konopišti si připomněli muže z Flying Fortress

Benešov – Devět jmen mužů, které spojuje jeden smutný osud. Tak lze popsat žulový pomník v konopišťské zatáče s vyobrazením křídla bombardéru Boeing B-17 Flying Fortress, nebo-li Létající pevnosti. Ani tahle přezdívka stroje, který pomohl spojencům vyhrát 2. světovou válku, však letce v něm vždy stoprocentně neochránila.

Případ ze samého závěru války, kdy německá protivzdušná obrana, vyzbrojená i prvními proudovými stroji Messerschmitt Me 262 startujícími z pražské Ruzyně, čtyři tyto letouny poslala k zemi, je toho dokladem. Stalo se to 19. 4. 1945.

Výsadek ze zasažených bombardérů šťastně přistál, ovšem na nešťastném místě – v prostoru cvičiště SS u Benešova. Esesáci Američany pochytali a zavřeli v garáži velitelství cvičiště na Konopišti. Při výslechu se pak Němci dozvěděli, že letci bombardovali i Ústí nad Labem, kde měl jeden 
z esesáckých pohlavárů rodinu.

To bylo impulsem k jejich vraždě. Ještě týž den narychlo sestavená popravčí četa postřílela letce v místě dnešního pomníku. Jejich těla ukrytá pod hnůj u nedalekého Váňova statku, byla objevena až v prosinci 1946 a v lednu následujícího roku exhumována.

Letci pak byli pohřbeni s náležitými poctami na vojenském hřbitově Neuville en Condros v belgickém Strassbourgu. Včerejší piety se zúčastnili lídři benešovské radnice, skauti i členové spolků vojenské historie se svými veterány a také zástupci americké ambasády.

Autor: Zdeněk Kellner

Článek najdete také na webových stránkách Benešovského deníku.