Rubriky
Kronika

Cesta do pravěku aneb tábor 1. oddílu

V sobotu 30. 6. kolem 7.30 je před klubovnou v Benešově pěkně živo. Rodiče vozí své děti a vybalují batohy, krosny, tašky a kola. Krosny a tašky se naloží do připraveného vozu, batoh na záda, rozloučit se s rodiči, a můžeme vyrazit na kole do Bílkovic, kde nedaleko leží náš tábor. Cestu dlouho cca 18 km zvládáme bez obtíží a těsně po poledni jsme na místě. A započínají táborové práce: postavit hangár, podsadové stany, tee-pee, jídelnu a kuchyň. Během odpoledne to máme hotové a může začít náš tábor, který opět navazoval na celoroční hru, tentokrát na téma pravěk.

Na tábor jsme měli připravenou velkou pravěkou mapu Čech. Za různé hry děti dostávaly body, za které se pak mohly pohybovat po mapě. Ze začátku byly hrány jednoduché hry pro jednotlivce, a tak každý „bojoval“ sám za sebe, ale v polovině čtrnáctidenního tábora vznikly dvě velké pravěké tlupy. První tlupa „Ňami-ňami“ a druhá „Ham-ham“ . A mohly začít hry pro skupiny a bitvy o první příčky. Na cestě po mapě narazily děti také na označená políčka. Když takovéto políčko zdolaly, otevřela se jim „výzva“. A děti se tak mohly naučit něčemu novému, jako bylo například rozdělávání ohně, výroba luku a šípů, oštěpu, sekeromlatu, nebo i vaření čaje jen z toho co najdete v lese, či upečení vlastního chleba. Velmi zajímavá byla i návštěva pracovníků z Muzea Podblanicka, kteří nám pravěkou dobu nejdříve více vysvětlili a pak i nějaké pravěké činnosti následně ukázali. Bylo pro příklad zajímavé sledovat pazourky, některé z nich byly i originál, nebo se naučit „mlít“ obilí na zrnotěrce a posléze si upéct vlastní placku, nebo se zdokonalit v rukodělné činnosti při modelování z hlíny a mnoho dalšího.

Ale skautský tábor nejsou jen hry a učení. Jsou to také dopolední práce, kdy se musíme starat o chod tábora. Je potřeba zajistit vodu na vaření a pití, také sehnat dříví a to pak nařezat, naštípat a odnést do kuchyně, aby nám kuchař mohl vařit dobroty. Mezi dopolední práce patří také úklid tábořiště a údržba táborových staveb.

Nestačím se občas ani divit, jak ten čas na táboře letí. Nestíhám se pořádně ani rozkoukat a najednou vyhlašujeme nejlepší kostým, předáváme hodnotné ceny za jednotlivá umístění v celotáborové hře. To vše je signál k tomu, že se blíží závěrečný páteční slibový oheň. Při tom letošním čtyři skauti složí své skautské sliby a 1 činovník složí zkoušku 3 orlích per. Pak už se zpívá s kytarou u ohně. Jdeme však brzy spát, protože druhý den, v sobotu 14. 7., vyrážíme opět na kole zpět do Benešova. Tak zase za rok.

Celou fotogalerii naleznete ZDE.

Hipík

close
Souhlas s poskytnutím osobních údajů (GDPR) *