Rubriky
Aktuality

Účast na celosvětovém jamboree v Jižní Koreji za zvýhodněných podmínek

Světové jamboree je největší mezinárodní setkání skautů a skautek, které se koná pravidelně každé čtyři roky. Nejbližší, které nás čeká, proběhne v srpnu 2023 v Jižní Koreji.

Další podrobnosti naleznete na webu skautského zpravodajství na Křižovatce.

Řádné přihlašování pro účastníky (účastnický věk: narození v termínu 22. 7. 2005 ⁠- 31. 7. 2009 včetně) je již ukončeno.

Nicméně až do konce měsíce, tedy do 31. 5. 2022, je stále možnost přihlásit se prostřednictvím Operace K.

Co je to Operace K?

Účast na Světových skautských jamboree je vždy velmi finančně náročná, celkově jednotlivce vyjde obvykle na vyšší desítky tisíc korun. Je proto bohužel mnoho skautek a skautů, jejichž rodiny si nemohou dovolit dceru nebo syna na jamboree vyslat. Pořadatelé Světového skautského jamboree 2023 v Koreji se rozhodli tuto situaci alespoň částečně řešit. 

Operace K je program organizovaný pořadateli Jamboree, tedy Korejskou skautskou asociací. Pořadatelé až 9 účastníkům zaplatí účastnický poplatek Jamboree a zpáteční letenku. Pro účastníky Operace K tak účastnický poplatek bude činit jen 12 000 Kč.

Další podrobnosti k programu naleznete tady.

Co je pro zařazení do Operace K potřeba udělat?

Zájemci spolu s přihláškou zašlou motivační dopis v rozsahu maximálně jedné normostrany, ve kterém napíší, proč pro ně není účast bez mimořádné finanční podpory Operace K možná, a jak si myslí, že splňují podmínku dobrého skautského ducha. Druhou přílohou bude doporučující dopis od vedoucí/ho oddílu nebo střediska k účasti na Jamboree v rámci programu Operace K. 

Vybraní účastníci se budou Jamboree účastnit stejně jako všichni ostatní účastníci z Junáka – českého skauta, budou zařazeni do jamoddílu podle místa bydliště.

Jaké jsou šance pro přijetí do programu?

Velké. Ačkoliv výzva běží mezi skauty od března (a my sami ji zaregistrovali a začali propagovat až koncem dubna) podle nejnovějších informací ze skautského ústředí se zatím přihlásilo méně zájemců, než je nabízených míst.

Možná se držíte zpátky z důvodu, že na tom nejste doma nijak zle a že to možná není nabídka pro vás. Že je třeba pro někoho, kdo nemá ani na oblečení a ne vždycky je doma dost peněz na jídlo. Ano, tato nabídka samozřejmě cílí i na ty, kteří se mají finančně mimořádně zle, ale je naprosto otevřená všem, jejichž rodiny si prostě “jen” nemůžou dovolit poslat je na světové jamboree. A vzhledem k tomu, že to je investice skoro vždycky přes 60 tisíc, tak to je opravdu velká částka i pro spoustu rodin, ve kterých na oblečení, jídlo nebo dovolenou nikdy peníze nechybí a všichni se mají dobře.

Za nás se tedy jedná se o jedinečnou příležitost, jak se zúčastnit mezinárodní skautské akce za zvýhodněných podmínek.

Přihlašování běží do konce května, doporučujeme proto s prosbou o doporučení na vedoucí oddílů neotálet.

Držíme palce!

close